PASSZÍVHÁZ ELMÉLET

I. A „passzívház” jelentése

                                          kép: Anton Graf: Passzívházak c. könyvből


Mi is az a passzívház?

Az épület fűtéséhez lényegében elegendő az ablakon beérkező napsugárzás hőjének passzív felhasználása, valamint a berendezések és lakók által leadott hő. Mindez a ház hőveszteségének jelentős csökkentése alapján lehetséges.


Pluszenergiaház

A pluszenergiaháznál a passzívházat rendszerint egy nagy méretű napelemmel egészítik ki. Ennek következtében a ház egy év alatt több energiát termel, mint amennyit elhasznál.


A „passzívház” energia-háztartása

Egy passzívházban évente 1,5 m3 földgázra vagy 1,5 l olajra (15 kWh) van szükség négyzetméterenként. A hagyományos épületekhez képest ez több mint 90%-os energia megtakarítást jelent. Egy 130 m2-es passzívház hozzávetőlegesen 200 m3, míg egy hagyományos épület 2000 – 2600 m3 földgázt használ fel évente. Ezt a csekély hőmennyiséget egy szellőztetőgép segítségével légfűtéssel is be lehet juttatni az épületbe.


Egész évben friss levegő

A légkomfort szellőztetés folyamatosan és csekély műszaki ráfordítással biztosít higiénikus, friss levegőt. A beépített hővisszanyerős szellőztető berendezés az elszívott levegő hőjének 80-90 %-át átadja a beérkező friss levegőnek.




Magas komfortszint

A különösen jól szigetelt épületelemek (fal, tető, ablak, aljzat) kellemes szoba és felületi hőmérsékletet biztosítanak. Ezen túl az épületburok következetes hőhídmentes és légtömör kialakítása a helyiségekben egyenletes hőeloszlást eredményez. A légkomfort szellőztető berendezés használata mellett nem kell többet a szellőztetéssel foglalkozni.


Hatékony és gazdaságos

A passzívház egy extrém alacsony energia felhasználású épület, elfogadható bekerülési költséggel. A passzívházak építési költségei a hagyományos házakéhoz képest minimálisan magasabbak. Ezt az építési módot egyes országokban kedvezményes kamatozású hitelekkel és támogatásokkal segítik.

Az öt alapelv
A fűtési hőszükséglet legfeljebb évente, négyzetméterenként 15 kWh értéken tartásához

  1. Különösen jó hőszigetelés
  2. Hőhídmentesség
  3. Három rétegű jó hőszigetelő ablak
  4. Légtömör burok
  5. Szellőztető berendezés magas hatásfokú hővisszanyeréssel






II. Miért pont passzívházat?





Az elmúlt évtizedek változásaiból adódó következmények

Tudjuk, hogy erőforrásaink végesek, főleg mivel az energia felhasználás világszerte növekszik. Éppen ezért szorgalmazzák a szakemberek, hogy az ipari államok az erőforrás és energia felhasználásukat 75 – 90%-al csökkentsék. Ezt feltételezve egy autó a szokásos 8 liter üzemanyag helyett csak 0,8-2 litert fogyaszthatna. Németországban az energia 34%-át csak fűtésre fordítják. A passzívház építése így logikus lépésnek tűnik, mivel a hagyományos házakhoz képest 90% kisebb energia felhasználást jelent.

Előírások változása

Az aktuális energetikai előírások nagyon gyorsan túlhaladottá válnak. A változás sebességét gyorsítják az emelkedő energia árak és a fosszilis energia források véges mennyisége.

Értékmegőrzés

A környezeti problémák érzékelhetővé válnak, a törvényi előírások az új és meglévő épületeknél szigorodnak, az energia árak is emelkednek. Manapság passzívházat építeni, vagy passzívház komponensekkel meglévő épületet felújítani jó befektetés a jövőbe, mert biztosítja az épület értékének a megőrzését.



A jövő biztosítása

Egy passzívház energia igénye teljes mértékben biztosítható megújuló energia források felhasználásával, beleértve az újratermelődő nyersanyagok elérhetőségét és gazdaságosságát is.

Primerenergia- és CO2-csökkentés

A széndioxid kibocsátás a passzívházak nagyfokú energiahatékonyságának köszönhetően radikálisan csökkenthető, ami jelentős hozzájárulás a klímavédelemhez is. Az épület maximális 15 kWh/m2/év hőszükséglete mellett döntő az összesített energiamérleg szempontjából az ún. primerenergia szükséglet is. Ezek szerint egy passzívháznak nem szabad 40 kWh/m2/év energiánál többet felhasználnia fűtésre, szellőztetésre és melegvíz-készítésre. A felhasznált energiahordozók biztosításához szükséges eltérő mértékű ráfordítást eltérő szorzó tényezők felhasználásával veszi figyelembe a számítás. (pl. fa 0,2; földgáz 1,1; olaj 1,1; áram 2,7)






    III. Miért pont passzívházat?

Hőszigetelés

A passzívház nem korlátozódik bizonyos építési módra, kivitelezhető hagyományos, illetve acél vagy fa szerkezetű könnyűszerkezetes épületként is.
A passzívház külső falainak kívánt U értéke az épület nagyságától és kompaktságától függően 0,15 W/m2K (kompakt társasházak esetén) és 0,1 W/m2K (szabadon álló családi házak esetén) közé szokott esni.
Az alacsony energia fogyasztású épületek külső falainak átlagos U értéke 0,2-0,3 W/m2K .
Minden szokásos szigetelőanyag felhasználható, így például a cellulóz, parafa, len, könnyű fagyapot lemez, ásványgyapot, EPS.





Hőhidak

A geometriai hőhidak teljesen nem kerülhetők el, de egyszerűbb épület forma esetén számuk csökkenthető. Ezek akkor lépnek fel, amikor a külső felület nagyobb, mint a belső felület, például a pozitív külső falsarkok esetén. Általában ezek a hőhidak folytonos külső hőszigetelés esetén jelentéktelenek.
Szerkezeti hőhidak a kedvezőtlenül kialakított csomópontoknál jönnek létre. Így például nyílászáróknál, lábazatoknál, födémek és falak találkozásánál, tető-fal találkozásánál, szigetelő réteg megszakításánál stb. Az épületburok ilyen jellegű gyengeségei a passzívház esetében nem fordulhatnak elő.
Nagyon nagy épületek esetén a hőhídmentességet gyakran nehéz elérni. Ebben az esetben elég a szerkezeti hőhidak lehetőség szerinti minimalizálása. A hőhidak kiküszöbölése az egyik leggazdaságosabb költség megtakarítási módszer.



A légtömörség

A passzívház légtömörsége csökkenti a hőveszteséget és emeli a szellőztető berendezés hatékonyságát. A légtömör épületburok segít ezen kívül megelőzni a szerkezeti károkat (páralecsapódás) és növeli a zajvédelmet. A hagyományos téglafalak légtömörek, ha azok szakszerűen vannak levakolva. Az ablakok esetében a légtömörség szabvány szerinti követelmény. A passzívház esetében az újdonság az egyes épületszerkezetek légtömör összeillesztésében rejlik.
Az állandó és megfelelő friss levegőről passzívház esetén a szellőztető berendezés gondoskodik. A régi épületeknél a hideg szél a hézagok között bejutva huzatot okoz. Ez a passzívházaknál nem fordulhat elő.



A ceruzaszabály

A légtömör burok és a hőszigetelés megszakítás nélkül körülveszi a passzívházat, a terven körberajzolható kell legyen anélkül, hogy a ceruzát fel kéne emelni a papírról. (az ábrán a piros vonal)

Huzatmentes, kármentes, energiatakarékos, komfortos – hőhidak elhelyezkedése (rajz)




IV. Fűtés






A passzívházaknak is szükségük van fűtési energiára

A passzívházakban keletkező hőveszteség nagy részét a belső hőforrások és a szoláris hőnyereség pótolja.
A fennmaradó hőszükséglet nem nagyobb, mint 15 kWh/m2/év, ez megfelel kb. 1,5 m3 földgáz fűtőértékének, amit fűtési energia formájában be kell juttatni a házba. A hőtermelés történhet fa, szoláris energia, hőszivattyú, földgáz, olaj stb. segítségével.


Primerenergia szükséglet

Az épület hőveszteségének mértéke mellett a fűtési energia előállításának a módja határozza meg a primerenergia igényt. Ha biomassza tüzelőanyagot választunk, (CO2 semleges és megújuló pl. pellet) akkor a kiszámított primerenergia szükséglet nagyon alacsony szintű marad. Ezzel ellentétben a közvetlen elektromos fűtés nem ajánlott, mivel egy kilowattóra áram előállításához az erőmű háromszor annyi energiát használ fel, mint ha azt közvetlen a felhasználás helyén égetnénk el.




Egyetlen készülék fűt, szellőztet és állítja elő a meleg vizet

A fennmaradó hőszükséglet fedezésének egyik leggazdaságosabb módja egy jó hőszivattyús kompakt készülék alkalmazása.
Az ilyen készülékeknél egy szekrény nagyságú helyen együtt található meg a teljes, kimagasló hatékonyságú és egymáshoz optimalizált szellőztető és fűtési technológia. A hőszivattyú az elszívott levegőből kinyer hőt használja és kb. 400 W kimeneti teljesítménnyel gondoskodik a fűtésről és a meleg víz ellátásról.
Gazdaságos lehet egy gázkazán technológián alapuló megoldás is.





Középületek fűtése

Nagy épületek esetén ésszerű megoldás lehet a kogenerációs technológia, azaz a csatolt hő- és villamos energia termelés alkalmazása. Az áramot előállító gép hulladékhőjét ebben az esetben az épület fűtésére hasznosítják.





V. Ablak




Kényelem

A kiválóan szigetelt ablak lényeges eleme egy passzívháznak. A három rétegű üvegezés és a jól szigetelt tokok következtében még mínusz 12 fokos külső hőmérséklet esetén is az ablak belső felületi hőmérséklete több mint plusz 17 C°. Így fűtőtest nélkül is optimális komfortérzet biztosítható az ablak közelében.

Tok

Egy hagyományos ablaknál a tok szerepét gyakran alulbecsülik, pedig részaránya gyakran eléri a felület 30-40 %-át is. A hagyományos 1,4 – 2 kWh/m2K U értékű tokoknak közel dupla olyan nagy a hővesztesége, mint a szigetelt 0,8 kWh/m2K U értékű tokoké.

Ablakbeépítés

Az ablakok eddig gyakran oly módon kerültek beépítésre, hogy jelentős hőhidak keletkezetek a külső falon. Passzívházaknál az ablakok a külső oldali szigetelés síkjában kerülnek elhelyezésre, az ablakokra ráfut a szigetelés, hogy ne lépjen fel a csatlakozásnál hőveszteség. Így az ablak U értéke a beépítés után is min. 0,85 W/m2K marad.




Üvegezés

A három rétegű üvegezés hőtanilag optimalizált távtartója segítségével az üvegtábla szélén keletkező hőveszteség is minimálisra csökkenthető. A hagyományos alumínium távtartóval ellátott üvegszerkezetnél fellépő páralecsapódás (gombásodás a tömítésen) a passzívházaknál már a múlté.

Passzív napenergia

A főként déli tájolású ablakokkal rendelkező passzívházaknál a napsugárzás passzív felhasználása a hőszükséglet 40 %-át is elérheti.
A benapozottság előnyös, de tapasztalt tervezők keze nyomán kevébé napsütéses helyen is épültek már passzívházak.



                                              Uw < 0,8 W/m2K





VI. GYIK




Ki lehet-e nyitni a passzívházban az ablakot?

Igen, természetesen. Nyáron az ablakon keresztül szellőzik a lakás. Télen pedig általában nincs rá szüksége, hogy ablakot nyisson, mert a szellőztető berendezés folyamatosan gondoskodik a házban a friss levegő biztosításáról.

Nem nagyon drága egy ilyen épület?

Egy passzív családi ház többletköltsége a tapasztalatok alapján 10-20%. Ez a többletköltség azonban csökkenthető racionális tervezéssel, valamint bőven megtérül a későbbiekben a fűtési költség nagy részének a megtakarításával és a magasabb komfortszint biztosításával.

Nem lesz egy ilyen épület elviselhetetlenül meleg nyáron?

A nyári belső hőmérséklet a benapozott ablakok árnyékolásával és az éjszakai ablakon keresztüli szellőztetéstől függ. Ebben a passzívház nem különbözik a legtöbb hagyományos épülettől – azzal a kellemes különbséggel, hogy a talajhőcserélős szellőztető berendezéssel további hűtést lehet biztosítani.

Nem képződnek gombák a túl vastag szigetelés mellett?

Ellenkezőleg, a jó szigetelés meggátolja a gombaképződést. A gombaképződés oka elsősorban a túl magas páratartalom, illetve a rosszul szigetelt fal és födém. Különösen a rosszul szigetelt külső falak hidegebb belső felületein emelkedik meg a nedvességtartalom, amely a gombaképződésnek kedvező feltételeket biztosít.
A passzívházakban lévő szellőztető berendezés a párás levegőt eltávolítja, a körbefutó szigetelés hatására pedig a falak belső felülete melegebb marad – nedvesség és gomba így már nem képződhet a falon.



Tud a fal lélegezni, ha kívülre szigetelést teszünk?

A lélegző falak fogalma félreérthető. A levegő cserélésére ott vannak az ablakok és a szellőztető berendezés. A levegő nedvességének csak 2%-a távozik a falakon keresztül, a 98%-a az ablakon és a szellőztető berendezésen keresztül hagyja el a lakást. Ezen a 2%-on a ház hőszigetelése nem változtat semmit, mert a szigetelőanyagok megfelelően páraáteresztőek.

Lehetnek baktériumok a szellőztető berendezésben, vagy rakodhat-e le benne por és kosz?

A szellőztető berendezés kizárólag a friss levegőt juttatja be a házba, nem úgy működik, mint a levegő visszavezetésen alapuló klímaberendezés, amelynél a levegő nedvességének a hatására esetleg bakteriális problémák léphetnek fel. A berendezés és a légcsatorna szűrői miatt a levegőt elosztó vezetékekben csak csekély mértékben rakódhat le szennyeződés. A biztonság kedvéért azért érdemes tisztítónyílásokat hagyni, amin keresztül időnként a vezetékeket ki lehet tisztítani. A szűrőket rendszeresen szükség szerint, de legalább évente egyszer ki kell cserélni.

Szívesen alszom hidegben, lehetséges-e ez egy passzívházban?

Elvileg egy passzívházban is lehet 2-3 ˘C -os hőmérsékletet különbség a nappali és a hálószoba között. Az egyébként megszokott ablakon keresztüli szellőztetés miatt sokszor a hűvös levegőre asszociálunk, mikor a friss levegőre gondolunk. Egy passzívház hálószobájába folyamatosan bekerül a friss levegő. Az alvási kényelem mindig kiegyenlített, nyáron épp úgy, mint télen. Vastag dunyhára már nincs szükség.






Mi a különbség a napház és a passzívház között?

A napháznál egy nagy felületű napkollektor segítségével hő kerül betárolásra egy nagy puffertárolóba és igény szerint felhasználásra kerül a házban. Ez azonban nem fedi le az épület teljes hőszükségletét, a maradékot gyakran egy további biomassza fűtés biztosítja.
Egy napháznál a külső burok U értéke jelentősen rosszabb, mint egy passzívház esetén. A nagyobb fűtési hőszükségletet a nagyobb kollektorok részben kompenzálják. A napháznak nem része a hővisszanyerő szellőztető berendezés, a helyiségekbe folyamatosan betáplált friss, de hűvös levegő miatt nem olyan jelentős a komfortérzet növekedés.

Mennyiben függ az energia felhasználás a lakóktól?

Minden házban van a felhasználói szokásoknak befolyása a tényleges hőfelhasználásra. A számított értékektől való 50%-os eltérés mindkét irányban lehetséges. Egy passzívházban például az energia felhasználás 12 – 22 W/m2K között lehet, egy alacsony energia szintű háznál viszont (40 W/m2K) ez az érték 30 – 60 W/m2K között lehet. Az energia felhasználás minimalizálásának az elve azonban minden esetben megmarad.

Mi történik, ha egy passzívházban elromlik a fűtés?

A passzívházban a szigetelés és a hővisszanyerő szellőztetés tovább tartja a meleget. Az épület a jó hőszigetelés miatt azonban várhatóan 15°C alá nem fog lehűlni.







VII. Gazdaságosság





Már ma is megéri passzívházat építeni

Egy passzív családi ház többlet költsége 10-20 %-ot tesz ki. A családi kassza havi megterhelése, a törlesztő részletek és a rezsi melynek meghatározó része az energiaköltség. Az energiaköltség alacsony értéke kompenzálhatja a magasabb törlesztőrészletet. Az új energetikai pályázatok lehetőségeit kihasználva és a kedvezőbb fenntartási költségeket figyelembe véve ma már érdemes passzívházat építeni. Egyes országokban léteznek olyan támogatások, amelyek még jobben támogatják a passzívházak építését.

Kilátások

A szigetelés, a kiegészítő fűtés, a szellőztetés és az ablakok többletköltsége az első passzívházak építése óta jelentősen csökkent. A bekerülési költségek növekedése és az ennek következtében fellépő kereslet növekedés miatt nem kizárt, hogy éveken belül a passzívház lesz az általánosan alkalmazott építési mód.
Mindemellett az Európai Parlament 2009-ben elfogadott egy határozatot az épületek energiahatékonyságáról, ami előírja, hogy 2019-től csak „nullenergiás” épület építhető az EU-ban.

Bérbeadás

A puszta számokon túl egy passzívház értékét további fontos tényezők is emelik:
  • Komfortérzet növekedése a kellemes és egészséges belső klíma hatására
  • Magasabb szintű ellátásbiztonság – szükséghelyzetben egy passzívházban fűtési energia nélkül is lehet élni
  • Az épületkárok valószínűsége csökken
A mai idők keresletcsökkenéssel terhelt világában a magas kényelmi szintű és minőségű lakások a keresettek. Előrelátó ingatlanfejlesztő vállalkozások felismerték, hogy az energiahatékonyságba történő befektetés magasabb bérleti díjból befolyó nagyobb bevételt és jó kihasználtságot eredményez.

A költségcsökkentés

A passzívház azért is olyan gazdaságos, mert alacsony energiafelhasználása miatt a fűtési hő bevitele az egyébként is meglévő szellőzési rendszer segítségével is megoldható. Így hagyományos fűtési rendszer kiépítésére nincs szükség.




                                                         kép: Anton Graf: Passzívházak c. könyvből






    VIII. Felújítás esetén is érdemes a passzívház koncepcióban gondolkodni




Energetikailag optimalizált épületfelújítás

A passzívház szabvány alapján felújított épületekben kellemesebb lesz élni: a komfortszint javul és a levegő minősége is jobb lesz. Az ablakok és a külső falak felületi hőmérséklete a felújítás után a sarkoknál is olyan meleg marad, hogy nem képződik páralecsapódás. A szellőztető berendezés folyamatosan gondoskodik a friss levegőről.
A gombaképződés veszélye így szinte kizárt. A már jól bevált passzívház komponensek beépítésével a meglévő épületek hőszükséglete 10 – 30 kWh/m2/év értékre szorítható vissza, ami akár 90%-os megtakarítást is jelenthet.



Az épület értékállósága

Az épület különböző szerkezeti elemei általában 20-50 évenként kell felújítani. Ebből következik, hogy már csak gazdasági okok miatt is, egy ma energetikailag felújított épület energetikai szintje évtizedekig nem fog jelentősen megváltozni. Ez magában is indokolja a vastagabb szigetelés, a jobb ablakok, nagyfokú légtömörség és hatékony hővisszanyerő szellőztető berendezés beépítését minden egyes felújítás alkalmával.

Az energiakoncepció

Egy meglévő épület felújítása előtt alaposan meg kell vizsgálni az egyes épületszerkezeteket, a szerkezet energetikailag gyenge pontjait. Ezután egy részletes felújítási tervet kell készíteni, amelyben össze kell vetni a különböző lehetőségeket, különösen ügyelve az épületelemek csatlakozásaira és a hőhidakra. Csak egy egységes, átfogó felújítási koncepció segítségével lehet elkerülni a hibás befektetéseket.

Pontos tervezéssel a magasabb energiahatékonyságért

A fűtött terek újraértelmezése, például a fűtött pincelejáró termikus és légtömör leválasztása a fűtött térről, kompaktabbá teszi az épületet.
A hőleadó külső felszín és a fűtött térfogat aránya kedvezőbb lesz, ezáltal alacsonyabb fűtési hőigény érhető el. A délre néző ablakok felületének a növelésével és a beárnyékolás csökkentésével tovább növelhetjük az energiahatékonyságot. 


                                                                 kép: Anton Graf: Passzívházak c. könyvből






    IX. Épületfelújítás passzívház komponensekkel



Az épületburok hőszigetelése

Általában a felújítás esetében a legjobb az ár-érték arány. Az itt elkerülhetetlen hőhidak mellett is nagy biztonsággal megszabadulhatunk a párakicsapódástól és a gombáktól, ha a külső fal minimális hőszigetelés vastagsága mindenhol eléri legalább a 24 cm-t . A szigetelőanyag 30 cm-ig egy rétegben ragasztható a falra és dűbelekkel rögzíthető. Érdemes minél vastagabb szigetelőanyagot betervezni mert a vastagság növelése hőtanilag jelentős javulást eredményez, míg az általa okozott többletköltség arányaiban nem jelentős, hisz a járulékos költségen nagy részét, mint az állványozás, vakolás stb. nem, vagy csak alig érinti.

Pincefödém

A pincefödém esetében a szigetelés felragasztása vagy dűbelezése alulról a legegyszerűbb. A gyakran alacsony pince belmagasság azonban megnehezíti a szükséges vastagságú szigetelőanyag elhelyezését. Ezért a szigetelőanyagot részben vagy egészben a földszint felújításánál az aljzatba is helyezhetjük.

Tető

Ha a tető szarufa keresztmetszetek nem lennének elég magasak hogy megfelelő vastagságú hőszigetelés elhelyezhető legyen közéjük, akkor a szarufa oldalához szegezett pallóval megmagasíthatóak. A cserepek alá széltömören kialakított, de páraáteresztő fóliázást kell elhelyezni, amely egy kiszellőztetett légrés alatt helyezkedik el.
A tető belső oldalán a szigetelés alá párafékező és légtömör fólia kerül, ami felülről is elhelyezhető. Hidegtetőnél (nem beépített tetőtér esetén) a legfelső szint födémét kell megfelelő szigeteléssel ellátni és légtömören kialakítani.




Hőhíd optimalizálás

Sok szerkezeti és geometriai hőhíd javítható megfelelő vastagságú szigetelőanyag használatával. A hőhidak körbeszigetelése azonban nem minden esetben megoldható. Például egy fűtetlen pince mennyezetének a szigetelése és a külső fal külső oldali hőszigetelése között a fal vastagságában nem köthető össze folytonosan, ezt a hőhidat el kell fogadjuk. A hőáram útját a pince oldalfalának részleges szigetelésével meghosszabbíthatjuk, ez által a hőhíd hatását csökkentjük.

Légtömörsége

A szükséges légtömörség felülvizsgálatához egy úgy nevezett Blower-door tesztet kell elvégezni. Egy, a bejárati ajtó tokjába elhelyezett ventilátor 50 Pascal túlnyomást, illetve vákuumot hoz létre az épületben. A levegő mért térfogatárama, amely átjut az épület résein keresztül, nem lehet több óránként, mint az épület térfogatának a háromszorosa. A meglévő épületekben ez az érték általában ennek a többszöröse. Szellőztető berendezéssel ellátott épületeknél, ahol kellően alacsony ez a mért érték, pl. 0,6 1/h, ott a hővisszanyerős szellőztető berendezés hatásfoka magasabb, és az épület hővesztesége és ezáltal az energiafogyasztása alacsonyabb. Meglévő épület felújításánál ezért meg kell tervezni a megszakítás nélküli körbefutó légtömör burkot is, amely egyben a huzat jelenségeket is megszünteti.

Ablakok

Az 1990 előtt épült épületekben kapcsolt gerébtokos ablakkal, egyesített szárnyú ablakkal, a később épültek esetén általában 2 rétegű hőszigetelő üvegezéssel ellátott ablakkal lehet találkozni. A 2000 után épült épületek esetében vált általánossá az 1,4-1,5 W/m2K Ug értékű üvegezéssel ellátott ablak.

A szigetelés síkjába beépített, három rétegű üvegezéssel és szigetelt tokkal ellátott passzívház ablakok a fent említett ablakokhoz képest 70%-al, illetve 45%-al csökkentik a hőveszteséget.

Az üvegtábla és a tokok magasabb belső felületi hőmérsékletének hatására növekszik a komfortérzet is.

Szellőztetés


Az energia felhasználás hővisszanyerős szellőztető berendezés használatával jelentősen csökkenthető. A szellőztető berendezéseket elhelyezhetjük egy mellékhelyiségben, a konyhában vagy a fürdőszobában is. A készülékek rövid csővezetékeken általában az előszoba falán keresztül, befúvók segítségével folyamatos friss levegővel látják el a helyiségeket.








    X. Szellőztetés




Friss levegő

A kontrollált hővisszanyerős lakásszellőztetés passzívházak esetén elkerülhetetlen. A berendezés gondoskodik a higiénikus pormentes levegőről. A friss szűrt levegő a lakó és hálószobákba kerül bevezetésre, az elhasznált levegőt pedig a WC-ből, konyhából és fürdőszobából elszívásra kerül. Ha ugyanezt a légcserét az ablakon keresztül szeretnénk megvalósítani, 3 óránként 15 percre kellene kinyitni az ablakot.

Hatékony, egészséges és kisigényű

Ha passzívházban ablakon keresztüli szellőztetést végeznénk, az elhasznált levegővel annak hője is eltávozna. Egy hatékony hőcserélővel rendelkező szellőztető berendezés az elszívott levegő hőjének 80-90%-át átadja a frissen beszívott levegőnek. A nagy értékű, minősített készülékek körültekintő tervezés mellett alig fogyasztanak áramot. Különösen az allergiások lélegezhetnek fel egy passzívházban, mert a speciális légszűrők eltávolítják a beszívott levegőből a kellemetlen polleneket, mielőtt azok bekerülnének a lakásba.





Halk, egyszerű használat

A légkomfort szellőztető berendezések nagyon halkan üzemelnek. A befújó és elszívó légcsatornákba hangtompító berendezések kerülnek beszerelésre, hogy a szobák közötti zajátvezetést is megszüntessék.
A berendezések karbantartása a durva- és finom-por szűrők felülvizsgálatára cseréjére korlátozódik. Ezek a talajhőcserélő elején, illetve az elszívó ventilátoroknál találhatóak és megakadályozzák a csövek elkoszosodását.

Nincs többé szükség fűtőtestekre

A passzívházak fűtése az alacsony energiafelhasználás miatt a szellőztető berendezéssel megoldható. A szükséges befújt levegő mennyisége átlagosan 1 m3/m2/h. Ezt a szellőztető berendezés utánfűtő regisztere felmelegíti, maximális hőfoka 50 °C. Az ezzel elérhető 10 W/m2 hőteljesítmény kellemes meleget biztosít. Ha az egyes helyiségekben különböző hőmérsékletet szeretnénk, egy kiegészítő folyadékáramos fűtőberendezéssel növelhetjük a komfortot.




Télen meleg, nyáron hűvös


A passzívházak további kiegészítő komponense lehet a levegő-talaj hőcserélő. Ez a fűtési periódus alatt a levegő előmelegítéséről gondoskodik. Télen például -12 °C-ról 0°C-ra melegíti elő a beérkező levegőt. Ezzel ellentétben nyáron a talaj alacsonyabb hőmérsékletét kihasználva a befújt levegő hűtésére lehet használni. Családi házak esetén a csövek hossza 15 és 40 fm közé esik, így például az alapozáskor során készített munkagödörbe el lehet helyezni. A cső átmérője kisebb épületek esetében 20 cm. Vannak olyan szellőztető berendezések is, amelyeknél a beszívott levegő talajon keresztül történő előmelegítése nem szükséges.




Felhasznált források:

Anton Graf: Passzívházak  (TERC Kiadó)
Adolf - W. Sommer: Passzívházak (Passzívházak Mindenkinek Kft.)
Passzívház csomópontok felhasználóknak (Passzívház Akadémia Kft.)
Passzívház Konferencia és kiállítás 2011 
Passzívház tervezési csomag PHPP 2007 (Passiv Haus Institut Dr. Wolfgang Feist)








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése